Przed kupnem spawarek powinniśmy przemyśleć, co będzie przy jej pomocy spawane. Inaczej bowiem wybiera się urządzenie, gdy potrzebujemy łączyć małe elementy, a całkowicie inaczej, jeśli potrzebna nam będzie do spawania ciężkich konstrukcji ze stali.

Przy doborze spawarki powinniśmy się kierować się paroma założeniami, a na podstawie tego, w jakim celu będziemy jej używać, mogli będziemy wyznaczyć, jaką moc powinien posiadać nasza spawarka. Najpopularniejsze, niezbyt drogie i proste w użyciu są spawarki inwertorowe. Zmontowane są z elektronicznego transformatora, zasilane są najczęściej ze zwykłej sieci. Przy pomocy spawarek tego typu możemy zyskać spawalniczy prąd maksymalnie do 200A, dzięki czemu bez kłopotów możemy przy ich pomocy łączyć nawet nieco grubsze części.

Następnym często kupowanym typem spawarek są spawarki transformatorowe. Ich najważniejszym elementem jest mocny transformator, o zasilaniu napięciem 400V lub 230V, w zależności od tego, jaką posiadamy linię elektryczną w warsztacie. W przypadku gdy zasilanie jest trójfazowe jest możliwość otrzymania znacznie lepszych parametrów spawania, spawalniczy prąd jest znacznie płynniejszy. Do pracy takimi spawarkami można użyć otulonych elektrod o grubości od 2 do 5 mm.

Kolejnym, zyskującym bardzo dużą popularność, typem spawarek są spawalnicze półautomaty, nazywane potocznie migomatami. Migomaty są sprzedawane w bardzo dużym zakresie parametrów, od małych, do domowych zastosowań, aż po wielkie urządzenia o prądzie spawania bliskim 500A. Przy pomocy migomatów możemy łączyć zarówno niewielkie części, jak i duże części ze stali.