Od długiego czasu już nie tylko młodzi ludzi jak też i spora grupa starszych wielbicieli muzyki przegląda Internet szukając swoich ulubionych piosenek, albo mając chęć zorientować się, jakie nowości są wydawane i co jest aktualnie słuchane. Utwory mp3 pokonały inne formaty plików praktycznie od razu, jak stały się popularne w internecie, czyli dekadę temu.

Mają niewielką objętość, a piosenki zapisane w formacie mp3 ma dobrą jakość i nie ma żadnych zniekształceń. Nie można się więc dziwić, że słowa wyszukiwarka mp3 jest bardzo popularnym słowem kluczowym wpisywanym w w wyszukiwarkach internetowych. Natomiast strony internetowe które oferują mp3 za darmo są bardzo popularne w wirtualnym świecie. Najwięcej stron tego rodzaju wykonana jest na następującym schemacie, czyli jest to ogromna baza piosenek które są udostępnione użytkownikom do darmowego ściągania lub możliwości posłuchania zachowując przy tym kilka podstawowych zasad.

Po pierwsze piosenki mogą być ściągane jedynie na własny użytek, i podobnie dla innych dzieł artystycznych, nie można ich przekopiowywać, publicznie odtwarzać a także wykorzystywać do zarabiania. Piosenki są najczęściej poukładane stylami muzycznymi. Najpopularniejsze rodzaje kategorii to: pop, hip-hop, rock, dance, soul, r&b, county, jazz, metal. Część serwisów oferuje możliwość stworzenia indywidualnej listy piosenek, gdzie jest możliwość, aby zapamiętać wyselekcjonowane piosenki i utwory. W praktycznie wszystkich serwisach które oferują darmowe mp3 jest już zainstalowana wyszukiwarka mp3, która umożliwia wyszukanie interesującej nas piosenki. Szukać możemy najczęściej po nazwie zespołu lub nazwisku wykonawcy, wpisując tytuł piosenki lub płyty, albo też po kluczowych zwrotach które są powiązane z treścią utworu.

20Po wyszukaniu właściwego nagrania dostajemy z reguły możliwość przesłuchania części piosenki przed ściągnięciem darmowej mp3 do swojego użytku. Oprócz plików muzycznych wyszukiwarki mp3 dają możliwości wyszukania informacji które dotyczą autorów danych piosenek, historii płyt i nagrań a często też dokładniejszej biografii. Z reguły te informacje są do dostania bez problemów, trzeba się jedynie dokonać rejestracji na danej stronie i po zalogowaniu na własne konto możemy uzyskać darmowy dostęp do ogromnej ilości nagrań w formacie mp3.