Kierowniczy układ to najbardziej istotny układ w większości pojazdów. Od jego prawidłowej pracy uzależniony jest nie tylko wygoda prowadzenia, ale głównie bezpieczeństwo kierowcy. Jednakże ten układ, ze względu na tryb pracy, często ulega większym i mniejszym usterkom. Niewielkie usterki początkowo nie są bardzo niebezpieczne, lecz nie naprawione w odpowiednim czasie mogą być przyczyną poważniejszych kłopotów i tym samym zwiększyć koszt napraw.

Żeby bez potrzeby nie zmniejszać bezpieczeństwa jazdy a także zaoszczędzić na drogich naprawach układu, zalecane są regularne przeglądy kierowniczego układu a także pilne zwracanie uwagi na różne nietypowe rzeczy które zauważymy w czasie podróży. W serwisach samochodowych z reguły wykonywana jest regeneracja maglownic oraz regeneracja pomp wspomagania. Maglownice są elementami kierowniczego układu które mogą pracować wiele lat, przy założeniu, że będziemy o nie należycie dbać.

Zakup nowej to ostateczna decyzja, bo regeneracja maglownic to teraz w zasadzie podstawowa usługa w większości warsztatów. Inne rozwiązanie to wymienienie mocno zużytej czy uszkodzonej na używaną ale w lepszej kondycji. W przypadku takich części taka forma naprawy jest całkowicie możliwa i nie jest przyczyną zmniejszenia bezpieczeństwa jazdy, pod warunkiem rzecz jasna, ze pozostałe elementy są nie zużyte i zamontowane prawidłowo.