Wesele to niezwykłe przeżycie w życiu wszystkich ludzi. Gdy dwoje młodych podejmie decyzję o tym, że razem chcą spędzić przyszłość, rozpoczyna się dla nich długi czas organizacji i przygotowań uroczystości weselnej. A do organizacji jest sporo, gdyż wesele to najczęściej spora rodzinna uroczystość, na którą przyjeżdża wiele osób. Większość ślubnych uroczystości składa się z dwóch etapów.

Część pierwsza to msza w kościele, gdzie jest składana przysięga małżeńska przez małżonków. A po uroczystościach kościelnych państwo młodzi i goście mogą się bawić na przyjęciu weselnym. Małżonkowie muszą więc zdecydować się na kościół, gdzie odbędą się zaślubiny, zrobić rezerwację lokalu na późniejszą zabawę, wybrać menu na przyjęciu weselnym i znaleźć dobrą orkiestrę. Kolejną istotną rzeczą jest wybranie ślubnej sukni przez narzeczoną, eleganckiego garnituru przez przyszłego męża, no i przypilnowanie wielu bardziej i mniej ważnych drobiazgów.

Widać więc z tego, że zrobienie ślubnej uroczystości to dużo biegania i pilnowania różnych spraw, i z reguły w organizowanie angażuje się spora część najbliższej rodziny. Za to weselnicy mają dużo mniej obowiązków przed uroczystością ślubną. Kobiety kupują sukienki na wesele, mężczyźni sprawdzają garnitur, a później zostaje się tylko bawić do białego rana.