Istnieje wiele możliwości zdobycia środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Oczywiście wszystko zależy od tego jaka jest skala i rozmach naszego przedsiębiorstwa w jakiej branży będzie ono działać oraz co ważne w jakiej sytuacji finansowej znajduje się jego właściciel czyli nasza osoba.

W przypadku gdy zakładamy działalność gospodarczą jako osoba fizycznamusimy sobie zdawać z tego sprawę że odpowiadamy za jej efekty całym swoim majątkiem a więc w przypadku zadłużenia wobec kontrahentów zadłużenia w Urzędzie Skarbowym czy też Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych musimy sobie zdawać sprawę że wobec nieuregulowania zadłużenia w wyżej wymienionych instytucjach czy też firmach partnerskich komornik który będzie poszukiwał naszego majątku będzie miał nieograniczony dostęp do naszego majątku prywatnego – będzie mógł również ściągać pieniądze z naszego prywatnego konta bankowego. W przypadku gdy będziemy prowadzili działalność gospodarczą w formie spółki która posiada osobowość prawną to będziemy odpowiadali za długi spółki tylko i wyłącznie do wysokości majątku tej spółki w co oczywiście wchodzą środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych należących do spółki.

Oczywiście istnieje przypadek gdy będziemy odpowiadali za długi spółki swoim prywatnym majątkiem ale o tym szerze w jednym z następnych artykułów. W zdecydowanej większości przypadków jednak prywatni przedsiębiorcy zaczynający działalność gospodarczą starają się prowadzić działalność jako samodzielny przedsiębiorca gdyż oprócz tego że założenie i prowadzenie spółki jest znacznie droższe niż jednoosobowej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna (sama księgowość w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością kosztuje powyżej pięciuset złotych miesięcznie) to jeszcze obsługa prawna tego typu działalności jest o wiele prostsza niż w przypadku prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na pewno w przypadku gdy mamy zamiar założyć własną działalność gospodarczą jednocześnie skutecznie chronić majątek swój i swojej rodziny powinniśmy się dobrze zastanowić nad wyborem formy prowadzenia działalności gospodarczej jednak to co powinniśmy zrobić koniecznie to ustalenie górnego limitu zadłużenia naszej spółki lub jednoosobowej działalności gospodarczej i nie dopuszczenie do sytuacji w której to zadłużenie wymknie nam się z pod kontroli.

Musimy pamiętać że zdrowe finanse naszej działalności bez wątpienia pozytywnie wpływają na wizerunek oraz wartość naszej spółki.