Zazwyczaj uważa się, że mężczyźni piją więcej od kobiet. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mniejsza dawka w przypadku pań pociąga za sobą większe konsekwencje. Wpływ alkoholu na organizm kobiety jest zdecydowanie większy. Alkohol działa po prostu na panie bardziej toksycznie.

Jaka dawka alkoholu szkodzi kobiecie?

Pojawia się pytanie, jaka właściwie dawka alkoholu szkodzi kobietom. Odpowiedzi udziela Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która mówi o tym, że zaszkodzić mogą być dwie porcje alkoholu dziennie, czyli na przykład jedno półlitrowe piwo, 60 ml wódki i 200 ml wina. Co ciekawe, okazuje się, że 3 porcje alkoholu dziennie wypijane codziennie przez kobiety generują problem ze zdrowiem typowy dla mężczyzny, który pije co najmniej 10 porcji dziennie!

Więcej estrogenów i intensywniejsze wchłanianie alkoholu

Ale jak właściwie wino czy piwo wpływają na ciało kobiety? Okazuje się, że gdy mężczyzna i kobieta wypiją tyle samo alkoholu, to ciało kobiety otrzyma aż o 40% więcej trunku. Wynika to z tego, że ciało kobiece ma procentowo więcej tkanki tłuszczowej, przez co alkohol rozpuszcza się w mniejszej ilości wody. Poza tym organizm kobiety wytwarza mniej enzymów odpowiedzialnych za metabolizm alkoholu. Kobiece ciało ma też estrogeny, które powodują intensywniejsze wchłanianie. Dlatego też nawet mała ilość wina czy wódki ma bardziej toksyczne działanie dla kobiet.

Zniszczona wątroba

Regularne spożywanie alkoholu przez kobiety powoduje szybsze niszczenie wątroby. Dzieje się tak dlatego, że ciało kobiety wytwarza w żołądku mniej enzymów, które metabolizują alkohol, przez co więcej alkoholu dociera do wątroby niszcząc ją.

Prowadzenie auta

Poza tym u pań piwo czy wódka silniej osłabiają zdolność radzenia sobie na przykład z prowadzeniem auta. Powodem jest silniejszy wpływ trunków na zdolności psychomotoryczne.

Osteoporoza

Uzależnienie kobiet od alkoholu źle wpływa też na hormony i miesiączkowanie. Powoduje też większe ryzyko rozwoju nowotworu sutka. Nadużywając alkoholu kobiety wypłukują z ciała wapń i zakłócają metabolizm witaminy D, przez co zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy. Powoduje to większą podatność na złamania. Poza tym uzależnienie od trunków powoduje huśtawkę hormonalną i zaburzenia nastroju, a nawet lęki i depresję.

Spadek libido

Uzależnienie od wódki i wina powoduje u kobiet także spadek libido i oziębłość oraz niezdolność do przeżywania orgazmu. U kobiet w ciąży powoduje ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia. Nie mówiąc też o tym, że alkohol działa toksycznie także na dziecko.

Niechciana ciąża

Kolejnym faktem jest to, że pijące kobiety częściej niż pijący mężczyźni są ofiarami wypadków, przemocy fizycznej, urazów, przemocy seksualnej i gwałtów. Częściej też niż mężczyźni podejmują różnego typu tzw. ryzykowne zachowania seksualne, czego skutkiem jest na przykład zarażenie wirusem HIV czy niechciana ciąża.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj sie ze specjalistami od uzależnień kobiet.