Czy osobowość ma wpływ na zdrowie pań? Okazuje się, że tak. Zresztą podobnie jest jeśli chodzi o panów. I tak jak osobowość związana jest z podejmowaniem decyzji zakupowych, tak charakter jest związany z tym, na jaką dolegliwość chorujemy.

 

Ekstrawertyczki odporne na infekcje

Naukowcy twierdzą, że panie, które są ekstrawertyczkami lepiej radzą sobie z infekcjami. Wynika to z tego, że ekstrawertyczki mają bardziej towarzyską naturę i częściej spotykają się z innymi osobami. Przez to ich układ odpornościowy jest częściej wystawiany na zagrożenia i jest w efekcie bardziej odporny na zakażenia. Z kolei osoby o naturze introwertycznej mają osobowość bardziej ostrożną i mniej chętnie przebywają w towarzystwie, przez co mają układ immunologiczny mniej odporny. Jednak naukowcy nie są zgodni co do tego, czy to biologia determinuje psychologię czy psychologia biologię.

Introwertyczki bardziej o siebie dbają

Z drugiej strony osoby mniej towarzyskie i bardziej sumienne w mniejszym stopniu chorują na stany zapalne ze względu na to, że bardziej o siebie dbają. Z kolei osoby ekstrawertyczne dbają o siebie mniej. Istotne jest także to, że często odpowiedzią na infekcje są apatia i ospałość.
Wirusy zmniejszają ilość serotoniny
Inną kwestią jest też to, że układ immunologiczny może wpływać na zachowanie. Okazuje się, że reakcją na obecność wirusów jest wytwarzanie interferonu, czyli białka zmniejszającego produkcję serotoniny, w efekcie takie kobiety są mniej towarzyskie.

Szczęśliwi żyją dłużej

Trzeba również zwrócić uwagę na to, że panie które mają bardziej pozytywny stosunek do życia, są bardziej optymistyczne są… zdrowsze. Poczucie szczęścia ma bardzo duży wpływ na nasze ciało. Szczególnie jeśli postrzegamy nasze ciało holistycznie jako jedną całość. Wówczas dostrzegamy wpływ psychiki na zdrowie. Badania pokazują, że wiele dolegliwości fizycznych jest związanych z psychiką.

Bałaganiary są mniej zdrowe

Badania pokazują także wpływ tendencji do zachowania czystości na zdrowie. Otóż kobiety które lubią sprzątać i mają różne przedmioty poukładane w domu częściej doświadczają uczucia harmonii, która z kolei ma wpływ na poprawę zdrowia. Z kolei bałaganiary żyjące w chaosie nie dość że czują większy chaos wokół siebie to także czują większy dyskomfort.

 

Więcej informacji o zdrowiu kobiety znajdziesz w kąciku Pacjenta Medica2000