Piękne, zdrowe i lśniące włosy to niewątpliwy atut i marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Aby mieć własnie takie, należy zwrócić uwagę na ich właściwą pielęgnacje. I nie chodzi tutaj o stosowanie drogich kosmetyków czy poddawanie się profesjonalnym zabiegom w salonach fryzjerskich. Zwykłe, codzienne czynności mogą znacznie poprawić stan włosów pod warunkiem, że będziemy wykonywać je właściwie.

Mycie włosów

Częstotliwość mycia włosów jest sprawą indywidualną i zależy od tego, jak bardzo się przetłuszczają i w jakim stopniu są narażone na zabrudzenie. Osoby, które myją włosy codziennie powinny wybierać delikatniejsze kosmetyki, bez nadmiernej ilości składników obciążających. Najlepsze będą naturalne szampony bez  SLS/SLES oraz takie, który posiadają odpowiednie dla skóry głowy PH  5,5.

Równie ważna jest technika mycia. Najlepiej używać do tego letniej wody, ponieważ zbyt gorąca pobudza gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy, a także niszczy łodygę włosa. Nakładając szampon na skórę głowy należy wmasowywać go delikatnie przez około 2 minuty, nie szarpiąc przy tym zbyt mocno. Włosy spłukujemy letnia woda, najlepiej odrobinę chłodniejszą niż ta, której użyliśmy do mycia. Włosy myjemy dwukrotnie, chyba, że myjemy je codziennie- wtedy wystarczy jednokrotne umycie.

Suszenie

Suszenie włosów powinno być jak najbardziej delikatne. Nie należy włosów mocno trzeć ręcznikiem, ponieważ po myciu są podatne na wypadanie i łamanie. Najlepiej delikatnie odcisnąć je ręcznikiem. Częstym błędem jest skręcanie włosów i ściskanie ich w turbanie z ręcznika- lepiej położyć ręcznik na ramionach i pozwolić włosom wyschnąć w naturalny sposób. Jeśli to możliwe, najlepiej zrezygnować z suszarki. Jeżeli koniecznie musimy jej używać, najlepiej wybrać taką, która posiada dyfuzor. Włosy suszymy zawsze “z włosem” a nie “pod włos”, trzymając suszarkę w odległości około 20-30 cm.

Czesanie

Najlepiej czesać włosy dwa razy dziennie: rano i przed pójściem spać. Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie czesanie nie jest wskazane. Jak wszystkie czynności związane z pielęgnacją włosów, warto to robić delikatnie, cierpliwie i dokładnie. Czesanie najlepiej zaczynać od końcówek, stopniowo przesuwając się w kierunku głowy. Jeśli włosy są bardzo splatane- zamiast je szarpać lepiej użyć produktów ułatwiających rozczesywanie.

Masaż głowy

Codzienny masaż głowy to prosty i przyjemny zabieg, który możemy wykonać samodzielnie w domu. Pobudza on ukrwienie skóry głowy, przez co wzmacnia cebulki włosów i stymuluje ich wzrost.  Zaczynamy na linii włosów nad czołem, przykładamy dłonie, delikatnie dociskamy i masujemy okrężnymi ruchami stopniowo przesuwając się w stronę karku. Masaż najlepiej wykonywać wieczorem przed snem, ponieważ ma również działanie uspokajające.

Właściwy wybór fryzury

Aby włosy były zdrowe, istotny jest odpowiedni wybór fryzury- takiej która nie będzie wymagała stosowania zbyt wielu środków do stylizacji, ani ciągłego poprawiania w ciągu dnia. Produkt do zagęszczania DrHair, lakier do włosów, żel, lokówka czy prostownica- najlepiej zostawić je sobie na specjalne okazje, a na co dzień wybrać proste i wygodne uczesanie. Ważne jest też, żeby fryzura nie wymagała ciągłego poprawiania i dotykania- może to doprowadzić do nadmiernego przetłuszczania i łamania się włosów.