W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się generatory ozonu, czyli tzw. ozonatory. Ogólnie rzecz ujmując, są to urządzenia, których celem jest usunięcie bakterii,wirusów i grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów.
Ozonatory mogą być wykorzystywane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach.

Jaką funkcję spełnia ozon?

Ozon (O3), zwany także tritlenem, to gaz, który wchodzi w reakcje ze związkami organicznymi, m.in. z pleśniami, grzybami, wirusami, pyłkami roślin, roztoczami itp., powodując ich całkowite zniszczenie. Wpływ na to ma przede wszystkim uwalniany podczas ozonowania tlen.
Dzięki ozonowaniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, w szczególności podrażnień gardła, oczu i nosa.

Niewielka ilość ozonu wystarcza, by całkowicie wyeliminować z otoczenia niebezpieczne drobnoustroje, niwelując tym samym zagrożenia zakażeniem bakteryjnym, gnicie owoców i warzyw oraz pojawianie się przykrego zapachu. Ozon niszczy również owady na każdym etapie ich rozwoju.

Ozon w naturalny sposób występuje w powietrzu,jest go jednak zbyt mało, aby zaspokoić wszystkie potrzeby współczesnego świata.
Generatory ozonu to urządzenia, za których pomocą można wyprodukować sztuczny ozon. Warto podkreślić, że użytkowanie ozonatorów nie wymaga szczególnych umiejętności, wystarczy podłączyć ozonator do zasilania elektrycznego, aby rozpocząć pracę urządzenia. Godny podkreślenia jest także fakt, że ozon rozpada się na cząstki tlenu, nie pozostawiając żadnych śladów po swojej działalności.

Na czym polega ozonowanie pomieszczeń?

Nawet najbardziej dokładne sprzątanie nie zapewnia idealnej czystości, zwłaszcza w sytuacji, gdy wśród domowników są osoby palące lub w mieszkaniu przebywają zwierzęta domowe. Pojawienie się przykrego zapachu w tej sytuacji nie powinno nikogo dziwić – skutecznym sposobem ba zniwelowanie tego problemu jest właśnie ozonowanie pomieszczenia

Ozonowanie można zlecić profesjonalnej firmie, która w swojej ofercie posiada tego typu usługi lub wykonać samodzielnie, wykorzystując w tym celu generator ozonu przeznaczony do użytku domowego jak np. ozonator ‘Zdrowy Dom’ polskiego producenta Korona Ozon.

Większość ozonatorów to modele dyskretne, poręczne, łatwe w użyciu – najczęściej wystarczy podłączyć urządzenie do zasilania elektrycznego, ewentualnie uruchomić zgodnie z dołączoną instrukcją.

Istotny elementem każdego generatora ozonu jest tritlen, czyli ozon – gaz, który podczas kontaktu z zanieczyszczeniami lub drobnoustrojami natychmiast powoduje ich utlenienie, niwelując w ten sposób zagrożenie.

Wśród propozycji można znaleźć ozonatory różniące się przede wszystkim wielkością i funkcjonalnością, dzięki czemu bez problemu można wybrać odpowiednie rozwiązanie, czyli urządzenie do ozonowania pomieszczeń, szaf, żywności, klimatyzacji samochodowej lub mieszkaniowej itp.

Generatory ozonu to urządzenia bardzo dyskretne i bezpieczne, działają cicho, wręcz niezauważalnie, a dzięki niebanalnej stronie estetycznej doskonale komponują się z każdym wnętrzem.

Przed uruchomieniem ozonatora należy szczelnie zamknąć wszystkie okna i drzwi, jest to warunek konieczny, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Należy zwrócić uwagę również na to, aby w pomieszczeniu nie znajdowali się ludzie ani zwierzęta – ozon w wysokim stężeniu, przed utlenieniem może być bardzo szkodliwy.
Następnie należy ustawić czas ozonowania oraz opuścić pomieszczenie. Zabieg powinien trwać co najmniej półgodziny, a po zakończeniu pracy ozonatora należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.
W zależności od wielkości ozonowanego pomieszczenia, należy wybrać model o odpowiedniej wydajności.